TAPETY NA ZEĎ - ZPRACOVÁNÍ

Flexotisk tapety na zeď
Měděný hlubotisk tapety na zeď
Sítotisk tapety na zeď
Digitální tisk tapety na zeď
Ražení tapety na zeď

Kvalitu a vzhled tapety na zeď do značné míry ovlivňuje způsob jejího tisku a zpracování. Postupů existuje celá řada a technologie se navíc stále zdokonalují. Proto přinášíme jen velmi zjednodušený přehled technik, které se při výrobě tapety na zeď používají nejčastěji.

TAPETY NA ZEĎ - ZPRACOVÁNÍ

Flexotisk tapety na zeď

Při této technice výroby tapety na zeď se používá válec s pružným povrchem. Tisk tapety probíhá na principu razítkování - na tapety se otisknou jen vyvýšené plochy válce. Pro každou barvu je u této techniky potřeba samostatný flexotiskový nástroj (válec s příslušným rastrem).

Měděný hlubotisk tapety na zeď

Tato technika výroby tapety na zeď umožňuje otisknout vzor fotograficky věrně, a to i ve vysokých nákladech. Jde o jednu z nejčastěji používaných tiskařských technik při výrobě tapet. Barevné výtahy jsou při této technice laserem přenášeny na tiskařský válec. V miniaturních prohlubních na válci se shromažďuje barva, která se odtud přenáší na tapety. Pomocí tisku jedné barvy přes druhou je možné dosáhnout i velice jemných barevných přechodů.

TAPETY NA ZEĎ - ZPRACOVÁNÍ

Sítotisk tapety na zeď

Při této technice výroby tapety na zeď se barva v pastovité konzistenci na tapety nanáší sítem, které je perforováno jako šablona. Touto technikou se vyrábějí hlavně tapety na zeď s plastickým povrchem, pro jejichž výrobu se používají speciální pasty, které při následném vypálení v želírovací peci napění a tím vzniká ona typická plastická struktura tapety.

TAPETY NA ZEĎ - ZPRACOVÁNÍ

Digitální tisk tapety na zeď

Digitální tisk je nejmodernější technika výroby tapety na zeď. Digitalizovaný obraz je zpracován grafickým programem a následně některou z technik přenesen na tapety. Tiskaři využívají různé techniky digitálního tisku, přičemž nejčastěji to bývá laserový, inkoustový, elektrostatický či termosublimační tisk, nebo také tisk založený na suchém toneru, kdy se tiskařské barvy CMYK tisknou při ofsetovém tisku jedna po druhé. Vzor je na tapety nanášen elektrostatickým nábojem. Tonerový prášek ulpí na nabitých místech a ihned se při zvýšené teplotě na potiskované tapetě roztaví. Dále se pak ještě tapety mohou upravit ražením, čímž se ještě zvýší jejich odolnost vůči otěru.

TAPETY NA ZEĎ - ZPRACOVÁNÍ

Ražení tapety na zeď

Ražení se využívá při výrobě strukturované tapety na zeď. Ražení může probíhat buď současně s tiskem tapety, nebo postupně. Ražení tapety na zeď probíhá za vysokého tlaku mezi pozitivním a negativním ocelovým válcem. Ty nejkvalitnější a tvarově nejodolnější tapety na zeď jsou přitom vyrobeny z více vrstev, kdy se jednotlivé vrstvy spojují lepidlem a poté se ještě zamokra razí a následně suší. Ražení se někdy používá také jako dokončovací práce, kdy je touto technikou možné vytvořit například lesklý saténový povrch tapety na zeď.

TAPETY NA ZEĎ - ZPRACOVÁNÍ

zpět nahoru© 2012 MARF reklamní agentura, grafické studio a tvorba webových stránek