TAPETY NA ZEĎ: DRUHY

Papírové tapety na zeď
Vinylové tapety na zeď s papírovým nosičem
Vinylové tapety na zeď bez papírového nosiče
Vliesové tapety na zeď
Textilní tapety na zeď
Velurové tapety na zeď
Tapety na zeď s kovovým efektem
Tapety na zeď z přírodních materiálů
Obrazové tapety na zeď
Přetíratelné tapety na zeď

Dávno přestalo platit, že tapety jsou rolí potištěného papíru určeného k lepení na zeď. Moderní tapety na zeď mají mnoho podob a papírová podoba je jen jednou z mnoha. Tapety na zeď mohou být například také vliesové, vinylové, textilní, velurové a další. Vyrábějí se tapety na zeď, které jsou hladké, texturované či vzorované. Tapety na zeď se liší i technikou potisku. Tapety na zeď si můžete pořídit buď hotové, nebo takové, které jsou určeny k dodatečné úpravě přetřením barvou. Jednotlivé výrobní techniky jsou navíc často kombinovány, aby se dosáhlo co nejlepších vlastností tapety na zeď.

TAPETY NA ZEĎ: DRUHY

Papírové tapety na zeď

Papírové tapety na zeď jsou běžné tapety z papíru v různých úpravách (z raženého, potištěného, mačkaného papíru apod.). Mohou být jednovrstvé, nebo kvalitnější dvojvrstvé - takzvané duplexní.

Kvalita papírové tapety na zeď se posuzuje podle její hmotnosti. Lehké papírové tapety na zeď mají gramáž do 110 gramů na metr čtvereční, středně těžké papírové tapety mívají gramáž od 110 do 140 gramů na metr čtvereční a nejkvalitnější těžké papírové tapety na zeď se vyrábějí v gramáži nad 140 gramů na metr čtvereční. Tento údaj někdy, zvláště u kvalitnějších výrobků, výrobce uvádí na etiketě tapety na zeď.

Papírové tapety na zeď před lepením musejí navlhnout, proto se lepidlo se nanáší na tapetu a poté je třeba několik minut počkat, až se tapeta nasákne. Je však nutné počítat i s tím, že po natření lepidlem papírové tapety mohou mírně změnit svůj rozměr.

Papírové tapety na zeď bývají neomyvatelné, nehodí se do vlhkého prostředí ani na stěny, které praskají. Nebývají příliš odolné proti oděru a ani jejich stálobarevnost nebývá nejlepší. Jejich výhodou je, že patří k nejlevnějším.

Vinylové tapety na zeď s papírovým nosičem

Jde o strukturální tapety na zeď, celoplošné vinylové tapety na zeď, vinylové granuláty a další plastické povrchy tapet na papírovém podkladu. Papírový podklad si nese vlastnosti papírových tapet, povrch však bývá odolnější a méně propustný.

TAPETY NA ZEĎ: DRUHY

Vinylové tapety na zeď bez papírového nosiče

Do této kategorie patří veškeré tapety na zeď na vinylové bázi, které nemají papírový nosič. Vinylové tapety na zeď se hodí i do zatěžovanějších místností, jako jsou kuchyně, jídelny či koupelny. Nehodí se však na vlhké stěny, protože nebývají příliš propustné a vlhkost přicházející od stěny by se držela pod tapetami. Výhodou vinylových tapet je dobrá odolnost, snadná údržba a omyvatelnost. Vinylové tapety se dají lepit na různé povrchy, jako například na omítku, beton, umakart i hladké povrchy. Tyto tapety celkem dobře zakryjí i různé nedokonalosti podkladu, jako jsou menší nerovnosti či jemné prasklinky. K lepení vinylových tapet je vhodné použít lepidla pro těžké tapety.

TAPETY NA ZEĎ: DRUHY

Vliesové tapety na zeď

Vlies je mezi tapetami poměrně novým materiálem, který si ale pro svou praktičnost získává stále více příznivců. Pro výrobu vliesových tapet se využívá vlákninový nosný materiál, který je vytvořen z buničiny a textilních vláken spojených speciálním pojivem. Vliesové tapety na zeď se vyznačují vynikající rozměrovou stabilitou a současně výbornou propustností vzduchu a vodní páry. Některé těžší vliesové tapety na zeď navíc dokáží samy trvale překlenout síťové trhlinky ve zdivu a většinou bývají i obtížně zápalné. Předností vliesových tapet je rovněž to, že se při jejich instalaci lepidlo může (v souladu s návodem výrobce) nanášet jak na tapety, tak i na zeď. Vliesové tapety na zeď se na rozdíl od papírových před lepením nemusejí provlhčovat a dají se použít i ve vlhčím prostředí. Při lepení by ale stěna měla být suchá. Mezi vliesové tapety na zeď patří i strukturální tapety na vliesovém podkladu. Vliesové tapety na zeď mohou být někdy označeny také jako fleece nebo non woven.

TAPETY NA ZEĎ: DRUHY

POZOR: Někdy dochází k záměně, kdy se papírové tapety na zeď s pěněným povrchem chybně označují jako vliesové tapety. Takováto záměna může způsobit nemalé problémy, protože oba druhy tapety mají naprosto odlišné vlastnosti, a proto také vyžadují odlišné zacházení. K rozpoznání rozdílu nám může posloužit jednoduchá pomůcka, kdy se odtrhne kousek tapety. Když je odtržený kraj vláknitý, jde o vliesové tapety na zeď. Jestliže je odtržený kraj zubatý, jde o papírové tapety na zeď.

TAPETY NA ZEĎ: DRUHY

Textilní tapety na zeď

Textilní tapety na zeď jsou jedny z nejstarších druhů tapet. Mají obrovské množství variací, které jsou tvořeny systémem různě uspořádaných nití nebo jiných přírodních vláken na papírovém či vliesovém nosiči. Textilní tapety na zeď mohou být, podobně jako jiné druhy tapet, upraveny potiskem.

Velurové tapety na zeď

Velurové tapety na zeď se pro náročnost jejich výroby využívají jen zřídka. Používají se zvláště v historických interiérech. Vzor velurové tapety se nejprve natiskne klihem a poté je elektrostaticky vločkován krátkými vlákénky. Na potištěných plochách vlákna ulpí a zbytek se z tapety odsaje.

Tapety na zeď s kovovým efektem

Různě upravené kovové fólie jsou u tohoto typu tapety nanášeny na papírový nebo vliesový podklad. Pro svou složitou řemeslnou výrobu a cenovou náročnost se tyto tapety používají jen zcela výjimečně. Kovového efektu je však možné dosáhnout i barvením tapety na zeď speciálními tiskařskými barvami, což je jednodušší, levnější a tedy i častěji používaná technika.

Tapety na zeď z přírodních materiálů

Nejčastěji se pro tyto tapety na zeď využívá drcený korek nalepený na papírovém podkladu, možné jsou však i další přírodní materiály, jako jsou například různé trávy, rákos a podobně. Největší vlnu popularity mají přírodní tapety na zeď už za sebou, nyní se používají spíš jen okrajově.

Obrazové tapety na zeď

Pro obrazové tapety na zeď se používají nejrůznější fotografické nebo malované motivy, které se pak většinou na stěně sesazují z více částí. Digitální tisk v tomto směru otevírá netušené možnosti a obrazové tapety na zeď poslední dobou velmi získávají na oblíbenosti. K dostání jsou tyto tapety ve stovkách druhů i velikostí. V moderní podobě se tak de facto vrací móda Biedermeieru z první poloviny 19. století, kdy byly panoramatické a obrazové tapety na zeď velmi trendy.

Přetíratelné tapety na zeď

Přetíratelné tapety na zeď bývají vyrobeny z různých materiálů jako jiné tapety, avšak jsou určeny pro dodatečnou úpravu nátěrem. Stěnu mohou oživit svou plastickou strukturou, která se vyrábí v nepřeberném množství typů. Příkladem může být imitace dřeva, hrubé omítky, časté jsou i geometrické vzory a mnohé další. Přetíratelné tapety na zeď se nejčastěji vyrábějí na vliesovém nosiči, který je opatřen umělým plastickým povrchem. Řadí se sem však i různé speciální tapety na zeď, jako jsou třeba tapety s povrchem ze sypaného písku či z kamínků.


zpět nahoru© 2012 MARF reklamní agentura, grafické studio a tvorba webových stránek